Want a quick answer to your questions? Check out the most frequently asked questions.
Задължение на работодателя да осигури обслужване по трудова медицина
Съгласно чл. 25 на Закона за здравословни и безопасни условия на труд работодателите осигуряват обслужване на работещите от регистрирани служби по трудова медицина.
Това означава, че при първия нает работещ, работодателят вече има на кого да осигури обслужване от СТМ
Изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труд са задължителни за всички предприятия и места, където се осъществява трудова дейност или се провежда обучение, независимо от формата на организация, вида на собственост и основанието, на което се извършва работата или обучението.
Нормативна база за СТМ
Нормативния акт, който се отнася към Службите по трудова медицина (СТМ) е Наредба № 3 от 25.01.2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина.
Според наредбата СТМ могат да се създават от работодателите (съвместно или с други работодатели) или от юридически или физически лица, регистрирани по Търговския или друг приложим закон. Тези служби следва да бъдат регистрирани по реда на чл. 25в от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ).
В най-общия случай на работодателя e практически невъзможно да създаде служба по трудова медицина сам или в съдружие, поради което Наредбата дава възможност работодателите да сключват договор с регистрирана служба.
Работодателят e длъжeн да осигури условия за осъществяване на извършваните от службата дейности и да оказва съдействие на нейните специалисти, като:
Състав на СТМ
Минималният състав на службите по трудова медицина включва:
Конфиденциалност
Лицата в състава на службата по трудова медицина нямат право да разгласяват информацията, станала им известна при или по повод осъществяване на дейността им, която представлява производствена и търговска тайна. Те подписват декларация за неразгласяване на данните, предоставени им от работодателя на обслужваното предприятие.
Личните данни на работещите, свързани с тяхното здравословно състояние, физическото и психическото им развитие, както и всяка друга информация, съдържаща се в медицинските рецепти, предписания, протоколи, удостоверения и в друга медицинска документация, се обработва, използва и съхранява в съответствие с чл. 27 и 28 от Закона за здравето.
МИКРОКЛИМАТ – извършва се с честотата на оценката на риска.
Нормативно това е заложено в чл. 14, ал. 3 от Наредба РД-07-3/2014 г., която пък препраща към Наредба №7/1999 г., където е казано, че е с периодичността, определена за оценката на риска.
Оценката на съответствието се извършва по Наредба РД-07-3/2014 г.
Напомняме също, че при промяна на локацията на работните помещения, следва да се направи и нова оценка на риска (включително и измервания на факторите на работната среда).
ОСВЕТЕНОСТ – измерванията се извършват ежегодно.
Честотата се определя от чл. 381 на Наредба 16-116/2008 г., където е посочено, че „най-малко един път в годината се измерват степента на осветеност в контролните точки и нивото на общата осветеност“. Измерване на осветеността се извършва задължително при правене на оценка на риска.
Оценката на съответствието се извършва въз основа на изискванията на Наредба 49/1976 г. или на БДС 12464-1:2021. Тук се налага да напомним, че някои новоизлезли наредби изискват да се прилагат изрично нормите на БДС 12464-1:2021, това са:
Наредба 12/2018 г. за здравните изисквания към обществените перални;
Наредба 14/2021 г. за хигиената на храните;
Наредба H-4/2022 г. за здравните изисквания към устройството и работата на селскостопанските аптеки.
ШУМ В РАБОТНА СРЕДА – измерванията се извършват с честотата на оценката на риска, освен в случаите, когато шумовите характеристики са близки или по-високи от допустимите. В тези случаи измерванията са ежегодни.
Това е посочено в Наредба 6/2005 г., чл. 5, ал. 1, която препраща, както и тази за микроклимата, към чл. 217 от Наредба 7/1999 г.
Обаче когато шумовите характеристики са близки или по-високи от допустимите (което също се доказва с измерване), измерванията на шума се извършват ежегодно.
Оценката на съответствието се извършва въз основа на изискванията на Наредба 6/2005 г., като за целта се използват изчислителни методи, посочени в БДС EN ISO 9612:2009.
ШУМ В ПОМЕЩЕНИЯТА НА ЖИЛИЩНИ И ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ – извършва се по заявка на клиента, като оценката на съответствието се прави по Наредба 6/2006 г.
ШУМ В ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ В УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ И ИЗВЪН ТЯХ – извършва се по заявка на клиента, като оценката на съответствието се прави по Наредба 6/2006 г. Най-често тези измервания се извършват при промяна на работното време на заведения, или във връзка оплаквания от шум от обекти.
СЪПРОТИВЛЕНИЕ НА ЗАЩИТНИ ЗАЗЕМИТЕЛНИ УРЕДБИ – ежегодно.
Това е посочено в чл. 260 и 261 от Наредба 16-116/2008 г.
Оценката на съответствието се извършва въз основа на изискванията на Наредба 3/2004 г. и Наредба 16-116/2008 г.
СЪПРОТИВЛЕНИЕ НА МЪЛНИЕЗАЩИТНИ ЗАЗЕМИТЕЛНИ УРЕДБИ – от една до три години в зависимост от категорията на сградата.
Това е посочено в чл. 177 от Наредба 4/2011 г. Но не бива да се пропуска чл. 19: „Когато в един защитаван обект има помещения или технологични съоръжения от първа категория на мълниезащита, мълниезащитата на целия обект трябва да съответства на изискванията за първа категория“. Сходно е положението и на чл. 20 по отношение на II и III категория.
Оценката на съответствието се извършва въз основа на изискванията на Наредба 4/2011 г.
ИМПЕДАНС НА КОНТУРА „ФАЗА-ЗАЩИТЕН ПРОВОДНИК“ – веднъж на пет години.
Това е посочено в чл. 260, 261 и 267 от Наредба 16-116/2008 г.
Оценката на съответствието се извършва въз основа на изискванията на Наредба 3/2004 г. и Наредба 16-116/2008 г.
СЪПРОТИВЛЕНИЕ НА ИЗОЛАЦИЯ – сроковете се определят от енергетика.
Това измерване най-често се търси за приемателна комисия по акт 16.
Оценката на съответствието се извършва въз основа на изискванията на Наредба 3/2004 г. и Наредба 16-116/2008 г.
ЗАЩИТНИ ПРЕКЪСВАЧИ ЗА ТОКОВЕ С НУЛЕВА ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ – на пет години.
Това е посочено в чл. 260, 268 и 269 от Наредба 16-116/2008 г.
Оценката на съответствието се извършва въз основа на изискванията на Наредба 3/2004 г. и Наредба 16-116/2008 г.
ВАЖНО: При изготвяне на оценката на риска може да възникне необходимост от контрол (измерване) на други параметри като: вибрации, химични агенти, вентилационни инсталации, електромагнитни полета и др.
Идентификационната карта е формуляр по образец на ИА „ГИТ” и придружава призовката за проверка на фирмата по трудово законодателство и безопасни условия на труд.
С попълнената информация в идентификационната карта, работодателя декларира с подпис и печат наличието на документи, които могат да бъдат изискани от ИА „ГИТ” при проверката без същите да бъдат вписани в предварително връчената призовка.
Идентификационната карта трябва да бъде попълнена коректно и упълномощеното лице, което я представя следва да има готовност да предостави на проверяващите документите, които са описани в нея.
Съдържание на идентификационната карта и указания за попълването й
Списък на необходимите документи във връзка с чл. 403а от кодекса на труда, които трябва да бъдат на разположение на контролните органи във всеки обект или поделение на фирмата:
Документи за фирми, чиито служители работят редовен режим на работа – 8 часов работен ден, от понеделник до петък:
Документи за фирми, чиито служители работят по-малко или над 8 часа, работещи по график, или на сумирано изчисляване:
Посочените дотук документи се предоставят от длъжностното лице, представляващо работодателя пред контролните органи - Инспекция по труда при проверка в предприятието или негови поделения.
Необходими фирмени дневници:
Необходими документи по здраве и безопасност, изисквани от инспекцията по труда:
ВЪТРЕШНО ФИРМЕНИ ДОКУМЕНТИ КАТО
ЗДРАВНО НАБЛЮДЕНИЕ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ
ОБУЧЕНИЯ